COVID-19 információk
Oltáshelyzet, tájékoztatók

Gyakorlati teendők a védőoltás előtt
1.) Az ügyintézés gyorsítása érdekében kinyomtatva, ha teheti kitöltve hozza magával, illetve vigye az oltópontra a beleegyező nyilatkozatot. A nyilatkozat a Koronavirus.gov.hu honlapon található és innen tölthető le: >> HTTPS://CUTT.LY/9KZGYAE
2.) Amennyiben oltópontra megy, gondolja végig, hogy: van-e krónikus betegsége, a közelmúltban volt-e súlyos betegsége (különösen az elmúlt 3 hónapban), volt-e az elmúlt 2 hétben akut megbetegedése?
3.) Érdemes összeírni, hogy milyen gyógyszereket szed. Amennyiben a közelmúltban immunrendszert gyengítő kezelésben részesült jelezze azt az oltóorvosnak.
4.) A kórházi oltópontra vigye magával a személyazonosító iratait és a TAJkártyáját!
5.) A védőoltás előtt – a szokásos napi ritmusának megfelelően – igyon és egyen! Amennyiben vérvételkor, védőoltáskor vagy injekció beadása kapcsán előfordult már ájulás, akkor az oltásra vigyen magával egy palack vizet és esetleg szőlőcukrot! Ezt mindenképp jelezze az oltás előtt az oltóorvosnak.
8.) Lehetőleg olyan öltözékben érkezzen a kórházi oltópontra vagy rendelőbe, amiben könnyen szabaddá tudja tenni a felkarját
9.) Az oltásig pedig tanulmányozza az egyes oltások betegtájékoztatóit, melyeket a >> LETÖLTHETŐ DOKUMENTUMOK menüpontban talál .

Tájékoztató onkológiai betegeknek a COVID-19 elleni védőoltásról!
AZ OLTÁS NEM JELENT KOCKÁZATOT DAGANATOS BETEGEKNÉL SEM, AZONBAN ELMARADÁSA ÉS A COVID-19 FERTŐZÉS, ILLETVE SZÖVŐDMÉNYEI JÓVAL NAGYOBB VESZÉLYT JELENTENEK AZ ÖN SZÁMÁRA!
A fertőzéseket kiváltó kórokozók, köztük a vírusok okozta megbetegedések ellen védőoltásokkal lehet a leghatékonyabban védekezni. Ez igaz az új koronavírus (SARS-CoV-2/COVID-19/) okozta fertőzésekre is. Ismeretes, hogy a vírus súlyos akut légzési tüneteket okozhat, ami miatt akár gépi lélegeztetésre is szükség lehet. Annak érdekében, hogy ezt a legsúlyosabb szövődményt elkerüljük, megfelelő védettség szükséges, ami a védőoltással biztosítható. Jelenleg Magyarországon már többféle COVID-19 elleni vakcina áll rendelkezésre, amelyekkel megkezdődött az oltási program.
Ezeket az oltóanyagokat (vakcinákat) szeretnénk bemutatni Önöknek:
Az oltást a beteg a felkar, vagy a comb izomzatába kapja két alkalommal, a kettő között meghatározott időkülönbséggel.
A Comirnaty (Pfizer/BioNTech – 2 cég közös terméke, USA/Németország) vakcina egy lipid nanorészecskébe csomagolt messenger (hírvívő) ribonukleinsav (mRNS) szálat tartalmaz, amely a sejtbe bejutva, annak segítségével egy, a vírusra jellemző fehérje (tüskefehérje) termelődését váltja ki, amely ellen a szervezet immunrendszere működésbe lép és ellenanyagot (antitestet) és vírus ellen ható vérsejteket termel. Az mRNS nem épül be a szervezet sejtjeinek örökítőanyagába, a DNS-be, így maradandó, kóros elváltozást nem okozhat.
A két oltás között 21 napnak kell eltelnie. Az oltottak védelme a második oltást követő 7 napon belül alakul ki.
Moderna vakcina (Moderna cég - USA): a Pfizer/BioNTech vakcinához hasonlóan mRNS-alapú. Hatására a szervezetben vírusfehérjék képzése indul meg, amely beindítja az immunrendszer B- és T-sejtjeit, immunválaszt kiváltva.
Két oltás szükséges, közöttük 28 napnak kell eltelnie. Az oltottak védelme a második oltást követő 7 napon belül alakul ki.
AZD1222 vakcina (AstraZeneca cég - Nagy-Britannia): az AstraZeneca cég fejlesztése, amely gyengített, sokszorozódásra képtelen csimpánz adenovírust tartalmaz, amelybe a SARS-COV-2 tüskefehérjéjének genetikai információját ültették, amely fehérje az immunválaszt fogja kiváltani.
Két oltás szükséges, közöttük 28 napnak kell eltelnie. A védettség a a második oltást követő 14 napon belül alakul ki.
Szputnyik V vakcina (Gamaleya Intézet - Oroszország): két különböző, gyengített, sokszorozódásra képtelen (Ad5 és Ad26) adenovírus-alapú vakcina, amely a COVID tüskefehérje genetikai információját tartalmazza. Hatásmechanizmusa megeygezik az AstraZeneca vakcinával.
Két alkalommal, 21 nap különbséggel kerül beadásra. A védettség a második oltás után 14 napon belül alakul ki.
Sinopharm (Sinopharm - Kína) vakcina egy inaktivált, elölt SARS-CoV-2 vírust tartalmazó vakcina. Az elölt vakcina betegséget nem okoz, de immunválaszt vált ki.
Szintén két oltás szükséges, 21 nap különbséggel kell beadni. A védettség a második oltás után 14 napon belül alakul ki.
Milyen mellékhatásai lehetnek az oltásnak?
Természetesen bármelyik védőoltás után jelentkezhet oltási reakció. A lehetséges oltási reakciókra az oltóorvos is föl fogja hívni a figyelmét.
A vakcinák korai fázisú vizsgálatai azt mutatják, hogy minden Magyarországon engedélyezett oltóanyag biztonságos. Oltási reakció lehet a fájdalom és a duzzanat a beadás helyén, fáradtságérzés, fejfájás, émelygés, izomfájdalom, ízületi fájdalom, hidegrázás, láz, esetleg bőrpirosodás az injekció beadásának helyén. A felsorolt reakciók enyhítésére fájdalomcsillapító és/vagy lázcsillapító gyógyszerekkel (pl. paracetamolt tartalmazó termékekkel) tüneti kezelés alkalmazható. Ezek azonban átmeneti reakciók, melyek szövődmények nélkül, általában egy napon belül megszűnnek. Nagyon ritkán előfordulhatnak megnagyobbodott nyirokcsomók, rossz közérzet, végtagfájdalom, álmatlanság, esetleg viszketés az injekció beadási helyén.
A második oltást követően tapasztalatok alapján erőteljesebb mellékhatások jelentkezhetnek (láz, levertség, fejfájás), jelezve az immunrendszer fokozottabb működését, de ezek általában 24 órán belül megszűnnek.
Miért van szüksége Önnek védőoltásra?
Megfigyelések alapján a rosszindulatú daganatos betegeknél nagyobb a kockázata a súlyos COVID-19 okozta megbetegedésnek, különösen a vérképzőszervek és a tüdő rosszindulatú daganatainál, illetve az áttétes betegségeknél. Az idősebb, egyéb társbetegségekkel (magas vérnyomás, cukorbetegség, stb.) rendelkező daganatos betegeknél fokozottabb az esély a vírus okozta súlyos szövődmények kialakulására.
Mikor javasolt a daganatos betegeknek a COVID-19 elleni védőoltás beadása?
A védőoltás időzítése az egyéni terápiás tervtől függ és ideális esetben a daganatellenes kezelés megkezdése előtt történik. Ez érvényes a sugár-, a kemo- és az immunterápiára is. Ha azonban a beteg kezelése már elkezdődött, akkor indokolt lehet a terápia alatt is oltani.
A sugár-, kemo-, és immunterápia befejezését követően rendezett fehérvérsejtszám mellett az oltás bármikor elvégezhető. Olyan kezeléseknél, melyek a vér - az immunválasz kialakulásában rendkívül fontos szerepet játszó - B-sejtjeinek mennyiségét csökkentik, illetve az allogén (nem saját) őssejtátültetés esetében, 6 hónappal később javasolt a védőoltás beadása.
Hormonterápia mellett bármikor lehet oltani.
Célzott (biológiai) terápia mellett is, rendezett fehérvérsejtszám mellett, bármikor lehet oltani.
Műtét esetén az oltásnak - az esetleges mellékhatások megszűnése miatt - legalább 1 héttel a sebészeti beavatkozást megelőzően kell megtörténni. Műtét után az oltás - normál fehérvérsejtszám mellett - bármikor elvégezhető.
A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján az oltás várandós vagy szoptató nőknek, illetve gyermekeknek (Pfizer:16 év alattiak; a többinél: 18 év alattiak), valamint az AZD1222 vakcina 60 évnél idősebb embereknek nem javasolt. A fogamzásképes nők a második oltás után legalább 2 hónapig kerüljék a terhességet.
Mindegyik oltásnál kiemelendő, hogy alkalmazásával vagy teljesen elkerülhető a betegség, vagy annak csak enyhébb formája alakul ki, így a súlyos megbetegedéstől a klinikai vizsgálatok adatai alapján teljes egészében védetté teszi a beoltott személyeket.
Amennyiben az Ön kórtörténetében bármely oltóanyaggal vagy gyógyszerrel kapcsolatos azonnali túlérzékenységi, allergiás reakció szerepel, nem kaphatja meg a védőoltást. A vakcina második adagját pedig nem szabad beadni azoknak, akik allergiás reakciót mutattak az első oltás alkalmazása során.
Természetesen lázas állapotban oltás nem végezhető!
Az oltás optimális idejével kapcsolatban mindenképpen konzultáljon kezelőorvosával!
Milyen vakcinával olthatók daganatos betegek, illetve daganatból már gyógyult személyek?
5 éven belül gyógyult, illetve jelenleg kezelés alatt álló daganatos betegek a rendelkezésre álló vakcinák közül a Szputnyik V oltóanyagon kívül bármelyiket megkaphatják, az előzőekben leírt oltási szabályok figyelembevételével.
A Szputnyik V vakcina - a tapasztalatok hiánya miatt - olyan személyeknek adható, akik a daganat eltávolítását vagy gyógyulását követően 5 éve daganatmentesek, kivéve a megfelelően kezelt bazálsejtes bőr rákot (bazalióma), illetve az emlő és a méhnyak nulladik stádiumú, in situ daganatát. Ezen esetekben nem kell, hogy 5 év elteljen, az oltás a kezelés befejezését követően megtörténhet.
Legalább 5 éve gyógyult, daganatmentes személyek minden korlátozás nélkül megkaphatják bármelyik Magyarországon engedélyezett vakcinát - így a Szputnyik V vakcinát is.
Van-e mellékhatása vagy szövődménye az oltásnak a daganatos betegeknél?
A daganatellenes kezelések alatt (kemoterápia, sugárkezelés, immunterápia) végzett vakcináció az oltási mellékhatások előfordulásának rizikóját nem növeli, azonban előfordulhat, hogy esetlegesen nem megfelelő immunválaszt, és így a védettség kialakulásának elmaradását eredményezheti. Különösen igaz ez a vérképző szervi daganatos megbetegedések (leukémiák, limfómák) miatt kezelt, illetve az immunszupressziós (az immunrendszer működését csökkentő) terápia alatt levő betegek esetében. A kemoterápiában részesülő betegeknél a keletkező antitestek aránya esetleg alacsonyabb lehet, mint az átlag populációban, kivételt képeznek azok a betegek, akik PD-1/PD-L1 immunterápiát kapnak, itt erőteljesebb immunválasz várható.

Sokan reklamálnak, hogy nem érkezett meg a védettséget igazoló kártyájuk, ebben sajnos nem tudunk segíteni. A kártyával kapcsolatos ügyintézés az nnk.gov.hu oldalon érhető el.
Megjelent a kormány módosító rendelete, május 1-től oltási igazolvánnyá alakul a védettségi igazolvány.
- oltatlan személy fertőzésen való átesettség esetén sem lesz jogosult az oltási igazolványra, a jelenlegi fertőzésen átesettségre kiadott védettségi igazolványa érvényességét veszíti
- az igazolvány a második oltást követő 6 hónapig érvényes, ezután az érvényesség a megerősítő harmadik oltás után lesz meghosszabbítva
- ha valaki két oltást követően fertőzött, a fertőzés igazolásától számított 6 hónapig érvényes az igazolványa (az igazolásról további információ bejegyzésünk végén olvasható)
- a megerősítő harmadik oltás felvétele után az igazolvány korlátlan időre érvényes
- az egydózisú Janssennel oltottak esetében 6 hónapon belül fel kell venni a megerősítő második oltást ahhoz, hogy az igazolvány érvényes maradjon
- 18 éven aluliaknál az egydózisú oltóanyag esetén egy, a kétdózisú oltóanyag esetén két oltás elegendő az érvényességhez
A jelenlegi védettségi igazolványok cseréjére nincs szükség, a QR-kód alapján lehet ellenőrizni az okmány érvényességét.
Azon helyszínek üzemeltetői, illetve rendezvények szervezői kötelesek ellenőrizni a védettségi igazolványt, amelyek kizárólag a védettek számára látogathatóak.
További információ a rendeletről itt olvasható: KATTINTSON IDE
Fertőzöttség igazolásának módja, amennyiben valaki két oltást követően fertőződött (a fertőzés igazolásától számított 6 hónapig lesz érvényes az igazolványa):
Ennek igazolásához az EESZTben rögzített pozitív teszt szükséges, amely lehet:
- laboratóriumi PCR teszt
- laboratóriumi gyorsteszt
- háziorvosi rendelői teszt
Utólag, dokumentáció nélkül nem áll módunkban a Covid fertőzöttség tényét rögzíteni.
A járványügyi előírások szerint minden állampolgár számára kötelező eljárás, hogy Covid gyanús tünetek esetén haladéktalanul jelentkezzen telefonon vagy email-ben háziorvosánál, illetve amennyiben pozitív a gyorsteszt eredménye, akkor azt lejelentse a háziorvosnál.
Amennyiben a házilag elvégzett COVID teszt eredménye pozitív lett, azt kérjük hogy emailben, az alábbi adatok megadásával és fotóval küldje el nekünk:
- Beteg neve és TAJ száma
- A COVID teszt típusa/neve és a csomagoláson szereplő EXP date és LOT number számok. A teszt csomagoláson mindhárom információ lefotózva.
- A teszt elvégzése elött kérjük, hogy alkoholos filccel írják rá a műanyag keretre a beteg nevét és a teszt elvégzésének a dátumát. A pozitív eredményt mutató tesztet úgy fotózzák le, hogy a ráírt adatok is látszódjanak a fotón.

Lezajlott fertőzés ellenanyag vizsgálattal kimutatható, a vizsgálat önköltséges úton igényelhető az ezzel foglalkozó laborokban.
Fontos tudni, hogy az elvégzett ellenanyagvizsgálat nem feltétlen jelent védettséget, illetve alacsony ellenanyag esetén is kialakulhat védettség. Különböző laborok eltérő módon vizsgálják az ellenanyagszintet, ezért lehet különbség az eredményben két különböző labornál. A vércseppből végzett ellenanyag vizsgálat nem megbízható.
(fotó: Martin Sanchez/Unsplash)
Május 14.én megkezdődött a 16 és 18 év közötti korosztály oltása.
Az oltások elsősorban oltópontokon történnek.
Ez a korosztály hivatalosan csak Pfizer oltóanyagot kaphat, az oltás felvételéhez a regisztráción és oltóponti jelentkezésen kívűl szülői hozzájáruló nyilatkozat is szükséges.
a nyilatkozat letöltéséhez kattints a >>> linkre
A 16-18 év közötti korosztályt nem jelentjük be a praxisba csak az oltás miatt, erre az oltóanyagra a felnőttek közül is sokan várnak még!

2021 05. 20.- tól kezdve a rendelőnkben történt oltásokat kétnyelvű dokumentummal igazoljuk.
Ettől a dátumtól kezdve a második oltásra érkezők oltási lapját automatikusan átírjuk, lecseréljük.
Akik korábban megkapták mindkét oltást nálunk a rendelőben és igényt tartanak a kétnyelvű igazolásra, szintén leadhatják a papírjukat amit újra írunk.
Kedves Pácienseink!
Megérkezett a 4. oltásról szóló eljárásrend, amely alapvetően az oltó orvos és a beteg döntése körébe helyezi a 4. oltás kérdését. Ezt alapul véve, és kiegészítve a következőkről tájékoztatjuk Önöket:
Mivel egyértelmű nemzetközi adatok jelenleg nincsenek a 4. oltással kapcsolatban, a hazai szakértői javaslatok alapján azoknak jön szóba az oltás felvétele, akik:
- 60 év felettiek és/vagy
- súlyos, krónikus betegek (pl. cukorbetegek, súlyos szívbetegek, súlyos asthmások, COPD-sek, jelentősen elhízottak)
- a különböző immunhiányos betegek (pl. szervtranszplantáltak, daganatos betegségben szenvedők, immunhiány betegségben szenvedők)
- az immunrendszert elnyomó gyógyszeres kezelésben részesülőknek (pl. szteroid kezelést, immungyengítő kezelést, kemoterápiás kezelést kapók)
- azok a várandós kismamák, akiknek a harmadik oltása óta eltelt 4-6 hónap, emellett a közelmúltban estek teherbe.
- akik első két oltásként Sinopharm vakcinát kaptak
Fontos:
- oltás felvételére a 3. oltástól számított legalább 4 hónap után van lehetőség, de inkább 6 hónap ajánlott
- Jannsen oltás esetén szintén adható ismétlő oltás 4 hónap után
- az eljárásrend nem ad javaslatot az oltás típusának megválasztásához, ezt az oltó orvos hatáskörébe helyezi:
- Vektor oltások után vektor oltás nem adható továbbra sem, tehát Szputnyik és Astra-Zeneca után Janssen nem választható.
- mRNS vakcinák keverhetőek, tehát Pfizer után Moderna és fordítva is adható
- mRNS oltás bármi után adható
- azon betegeknek, akik legalább 2 oltás után bizonyítottan átestek coronavírus fertőzésen, 4-6 hónappal a fertőzést követően javasolt leghamarabb az ismétlő oltás felvétele (3. vagy 4.)
Kérjük, hogy 4. oltásra azok jelentkezzenek, akiknek ez tényleg indokolt.
Oltópontokon lehet jelentkezni a 4. oltásra, az oltópontokra történő időpont foglaláshoz: KATTINTSON IDE, ahol a nyitóoldalon lentebb görgetve több hasznos információ, tájékoztató is olvasható, illetve a beleegyező nyilatkozatok is letölthetők.